SuPER –povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 3.12. 2015., učenici i razrednica sedmog razreda OŠ Koprivnički Ivanec, na satovima razrednika i vjeronauka, ugostili su članove Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice.

Prilikom ovog posjeta, koji je zapravo samo nastavak dugogodišnje suradnje i educiranja te senzibilizacije učenika osnovne škole, održane su interaktivne radionice pod nazivom SuPER (sudjelujem, pomažem, educiram se, razumijem).

Učenici su s članovima analizirali i komentirali brošuru Bonton u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom, te kao višegodišnji volonteri Udruge „Bolje sutra“ učili o načinima pristupa i pomoći pri susretu s osobom u kolicima i slijepom osobom.

Dodatnoj zanimljivosti ovim radionicama pridonijelo je upoznavanje učenika sa strojem za pisanje Brailleovog pisma, volontiranje na djelu (učenici su isprobali kako je biti osoba u kolicima, samostalno se vozeći u njima, isto tako isprobali su i kako je biti slijepa osoba pomoću poveza i bijeloga štapa).

Osim o navedenim vrstama invaliditeta koje su učenici imali prilike detaljnije upoznavati kroz dijalog s članovima Udruge koji imaju spomenuti invaliditet, Nataša Friščić, tajnica Udruge „Bolje sutra“, učenike je naučila i nekoliko gestikulacija kojima se sporazumijevaju gluhonijeme osobe.

Realizirani satovi sadržali su nastavne sadržaje iz Građanskog odgoja i obrazovanja. Vjerujemo da će se suradnja s Udrugom „Bolje sutra“ nastaviti te da ćemo i nadalje djecu, koja su budući donositelji odluka senzibilizirati za prihvaćanje i uvažavanje različitosti koje postoje među svima nama.

Renata Glavica, dipl.uč.,

razrednica 7.r.

objavio: Renata Glavica   datum: 3. 12. 2015.