Mjesec borbe protiv ovisnosti

Svake godine u periodu od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv  ovisnosti.

Ove smo ga godine obilježili u suradnji s djelatnicima Policijske uprave Koprivničke križevačke. S učenicima 8. razreda razgovaralo se o ovisnosti o alkoholu , ali se istovremeno nastojalo kod učenika razviti vještine kritičkog razmišljanja, sposobnost prepoznavanja rizičnih situacija i podučiti ih se o mogućnostima odabira i odupiranja vršnjačkim pritiscima oko konzumiranja sredstva ovisnosti.

S učenicima 3. i 4. razreda Matične škole u Kunovcu održano je interaktivno predavanje o ovisnosti o novijim medijima i nasilju putem modernih elektroničkih mreža, a sve u sklopu preventivnog programa Nisi sam. Još je uvijek raširen mit da se o internetu ne može biti ovisan, međutim, iako još uvijek ne postoji službena dijagnoza ovisnosti o novijim medijima, u porastu je broj osoba koje se odlučuju na traženje stručne pomoći zbog prekomjernog korištenja istih.

S učenicima se razgovaralo i o njihovim osobnim iskustvima: imaju li Facebook, koliko vremena provode na računalu, igrajućim konzolama, pred TV-om, jesu li se susreli s nekim oblikom nasilja na društvenim mrežama i sl.

Kako djeca sve ranije pristupaju ovoj društvenoj mreži, a to čine lakomisleno, nisu upoznati s  postavkama sigurnosti, ne razmišljaju o opasnostima koje im prijete- od krađe osobnih podataka do prihvaćanja nepoznatih osoba koje ne moraju uvijek biti one za koje se predstavljaju, djelatnici policijske uprave održali su predavanje i roditeljima učenika 5. razreda. Život koji vodimo i odnose koje stvaramo putem računala i mobitela virtualni su kao i sam internet!

Svaka zlouporaba i/ili ovisnost, bila ona o psihoaktivnim tvarima ili povezana sa specifičnim obrascima ponašanja, ima svoju cijenu i onemogućava normalno psihičko, tjelesno i socijalno funkcioniranje osobe.

objavio: Matea Križnjak   datum: 5. 12. 2016.