Moja županija bez korupcije

Treću godinu zaredom, Antikorupcijsko povjerenstvo Koprivničko-križevačke županije i ove je godine raspisalo kreativni likovno literarni natječaj za osnovnoškolce i srednjoškolce Županije, pod nazivom "Moja županija bez korupcije".

Likovnim i literarnim izričajima, te video uratcima, osnovnoškolci i srednjoškolci mogli su izraziti svojim, dječjim očima viđenu pošast današnjice - KORUPCIJU.

Usmjeravani od svojih  mentora, učenici su ove godine uistinu pokazali raznolikost u  kreativnosti.

Učenica petog razreda, Jana Salajec, jedna je od nagrađenih učenika na ovom natječaju. Za literarni rad LAŽAN OSMIJEH osvojila je treće mjesto u kategoriji od 5.- 8. razreda.

Janin tekst pročitajte u nastavku, a kao njezina mentorica i razrdnica želim joj i nadalje puno kreativnosti, maštovitosti i uspjeha na predstojećim natjecanjima.

LAŽAN OSMIJEH

U jednoj velikoj gradskoj školi, u četvrtom razredu učiteljica je najavila školske izbore za najboljeg učenika. Svi su bili jako uzbuđeni.

Tena se posebno veselila jer je znala da će biti odabrana kao i prethodne tri godine. Voljela je pobjeđivati u svemu, ali to nitko nije znao. Obično se ponašala i bila dobra samo da privuče pažnju. Tako je i izgledala. Htjela je da svi glasuju za nju. Od te najave posebno se lijepo odijevala, svima bila super i svaki dan je nosila bombone i svima ih dijelila. Naravno, svi su glasali za nju i opet je pobijedila.

No, sve se promijenilo u petom razredu. U njihov je razred došla nova učenica Maja. Ona se nije toliko trudila. Bila je obična, ali joj je jednostavno jako dobro išlo. Svi su odmah zavoljeli Maju. Svi osim Tene koja je bila jako ljubomorna na nju. U svim natjecanjima je Maja bila prva dok je Tena uvijek bila na drugom mjestu. Međutim, bližilo se veliko među školsko natjecanje u kojem bi njihova škola mogla biti prva, odaberu li pravog učenika. Tena je kao i uvijek donijela vreću punu bombona za sve, ali nije joj pomoglo, Maja je svejedno bila odabrana. Kada je vidjela Maju bila je bijesna! Zgrabila je ciglu, što je težu mogla i bacila je Maji na nogu. Maja je završila u bolnici. Svi u školi bili su jako tužni, ali znali su da to ne smiju propustiti. Morali su zamijeniti Maju. Izabrali su Tenu kao njezinu zamjenu. Tena je bila presretna. Sad će konačno moći pobijediti. Kada su stigli natjecanje, Tena nije znala jedno pitanje. Pitanje koje je Maja savršeno znala kao i sva ostala. Škola je na kraju završila na drugom mjestu. Svi su bili ponosni na Tenu. Teni je bilo važno da je najbolja. Kada se Maja vratila u školu, birali su najboljeg učenika. Složili su se da će to biti Tena, zato što je ona ipak išla na veliko među školsko natjecanje. No, tada su im javili kako su gradske kamere snimile tko je bacio ciglu na Majinu nogu. Svi, kao i Maja bili su izbezumljeni kada su vidjeli da je to bila Tena.

Svaki se dan Tena trudila donijeti najfinije slatkiše, ali uzalud. Nitko ih nije htio uzeti. Čak se i ispričala Maji. Maja joj je oprostila, ali su i dalje svi bili ljuti na nju. Za najbolju učenicu izabrali su Maju, ali to Teni više nije bilo važno. Samo je željela prijatelje. Nakon nekog vremena Maja se počela družiti s njom. Postale su najbolje prijateljice. I druga djeca su se polako počela opet družiti s Tenom. S vremenom  su joj oprostili. Tena je bila presretna. Postala je dobra.

Naučila je da za pravu sreću ne treba uspjeh, nego prijatelji i ljudi koji te vole i koji su uz tebe. I isto tako da za uspjeh ne treba podmititi druge, nego im pomoći da i oni postanu uspješniji!         Jana Salajec, 5.r.

Renata Glavica, učiteljica HJ

objavio: Renata Glavica   datum: 12. 12. 2017.