Mjesec borbe protiv ovisnosti

Cigareta, alkoholno piće - najčešća su sredstva ovisnosti. No, čovjek može biti ovisan i o jelu, igrama na sreću, televiziji, internetu…

S ciljem upozoravanja na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, od 15. studenog do 15. prosinca diljem Republike Hrvatske obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti.  Potreban je veliki angažman pojedinca i društva u suzbijanju ovisničkih oblika ponašanja, a najbolji način smanjenja i suzbijanja ovisničkih oblika ponašanja upravo je prevencija. Važno je da se prevencija provodi sustavno i pravovremeno i da se njome obuhvate mladi i to u što ranijoj dobi.

U 6. razredu ovo smo razdoblje obilježili program prevencije ovisničkih oblika ponašanja „Otvoreni kišobran“ koji se provodi u suradnji s djelatnicima Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije. Djelatnica Zavoda, Nadica Puškaš, kroz roditeljski je sastanak upoznala roditelje sa samim programom, razlozima njegova provođenja i ciljevima programa.

Učenike 8. razreda posjetile su djelatnica Policijske uprave Koprivničko- križevačke i  predstavnica Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica. S učenicima su razgovarale o ovisnosti o alkoholu , ali se istovremeno nastojalo kod učenika razviti vještine kritičkog razmišljanja, sposobnost prepoznavanja rizičnih situacija i podučiti ih se o mogućnostima odabira i odupiranja vršnjačkim pritiscima oko konzumiranja sredstva ovisnosti.

Osvrnuli smo se i na ovisnosti novog doba, ovisnost o mobitelima, računalnim igrama pa, kako bismo podsjetili i djecu i odrasle koliko je lijepo  i zabavno zajedničko provođenje vremena,  učenici 4. razreda u školu su pozvali svoje djedove i bake. Uz druženje i mnogo osmijeha igrale su se društvene igre, izrađivali božićni ukrasi i kroz sudjelovanje u nastavi Prirode i društva,  provjerilo koliko se bake i djedovi sjećaju svojih školskih dana.

Imajte na umu da je naše tijelo jedino "mjesto" gdje moramo živjeti cijeli život i zbog toga ga moramo čuvati.

objavio: Matea Križnjak   datum: 19. 12. 2019.

« Ožujak 2024 »