Živimo zdravo

Učenici 2. razreda Osnovne škole Koprivnički Ivanec, u Kunovcu su na nastavi Prirode i društva govorili o pravilnoj prehrani.

Učenici su bili iznenađeni kada su saznali da bi po pravilu trebali tijekom dana imati barem 5 obroka: zajutrak, doručak, ručak, užinu i večeru. Uglavnom svi učenici znali su kakav sastav tih obroka bi trebao biti: manje masne i slatke hrane, a više povrća, voća, bjelančevina i žitarica. Pročitali smo letak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji promovira projekt Ministarstva zdravstva „Živjeti zdravo“. Pohvalno je što su učenici prepoznali sve namirnice s popisa i sa zanimanjem slušali koja namirnica im služi za što u njihovom organizmu. Svjesni su da se ne hrane u potpunosti prema spomenutim pravilima te su obećali da će nastojati jesti zdravije.

Kao poticaj za istim, učenicima sam dala kratak praktični rad u kojem su tijekom 5 dana bilježili sve svoje obroke koje su jeli tijekom tih dana. Zamoljeni su da budu iskreni. To su i pokazali svojim dnevnikom. Neke od njih možete vidjeti na fotografijama. „Jelovnike“ smo kratko prokomentirali, te uočili da nemamo svi sve spomenute obroke u danu, ali i da neki obroci nisu pravilni (preobilna večera, premalo voća tijekom dana i slično). Kao iznenađenje, na sljedećem satu Prirode i društva, učenici su dobili porciju miješanog, svježeg voća koja im je prezentirana kao porcija koju bi trebali pojesti svaki dan. Neki učenici bili su skeptični jer, ipak, ne jedu oni kivi :) Zainteresiranost i prezentacija tih porcija namamila ih je te su svi učenici u potpunosti pojeli svoj dnevni obrok voća (čak i onog kojeg baš i ne vole).

Nakon toga ponuđen im je još jedan oblik zdravog obroka, a to su orašasti plodovi. Sami učenici su priznali da baš nemaju naviku jesti orašaste plodove, neki su čak rekli da neke od njih (bademi) nisu nikada probali. Učenici su uživali u prezentacije zdrave prehrane, te kušanju nekih namirnica koje nisu nikad jeli.

Učiteljica Adela Stilin

objavio: Matea Križnjak   datum: 20. 2. 2020.

« Ožujak 2024 »