Dan planeta Zemlje na Moslavačkoj gori

Prekrasno je obilježiti Dan planeta Zemlje terenskom nastavom na Moslavačku goru. Tako su Zemljin rođendan (22.4.) obilježili učenici polaznici izvannastavne aktivnosti Mladi planinari.

Nakon poduže stanke aktivirali smo planinarsku sekciju i ostvarili svoj prvi teren u 2023. godini. Osvojili smo Moslavačku goru. U pratnji učenicima bila je učiteljica prirode i biologije Marina Salajec te vodič iz HPD-a „Bilo”, gosp. Renato Rac.

Do naselja Podgarić krenuli smo autobusom, a dalje nastavili planinarskom stazom do najvišeg vrha Moslavačke gore. Posjetili smo i vrh Vis koji je sa sjeverne strane šumovit, dok se s južne strane pružaju prelijepi vidici prema dolini rijeke Save. Obišli smo i ostatke utvrde Garić grada. Moslavačka gora obrasla je gustim šumama bukve, hrasta kitnjaka, graba, kestena, crne johe i breze. Ima više kamenoloma od kojih su neki i napušteni. Gora je zakonom zaštićena  te je regionalnim parkom proglašena 2011. godine.

Predivna priroda, žubor potoka, čisti zrak i ptičji pjev budili su naša osjetila tijekom cijelog dana.

Umorni od nesvakidašnjeg kretanja krenuli smo autobusom prema domovima. Pri izlasku iz Bjelovara posjetili smo i Spomen područje Barutana iz Domovinskog rata.

Što bi bio put bez posjeta omiljenom McDonalds restoranu? Stali smo u Bjelovaru gdje smo nadoknadili potrošene kalorije. Ipak smo cijeli dan hodali.

Voditeljica izvannastavne aktivnosti Mladi planinari Marina Salajec

objavio: Renata Glavica   datum: 26. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »