Posjetili značajni krajobraz Kamačnik i centar „Velike zvijeri”

U subotu, 10. lipnja 2023. godine, planinarska sekcija naše škole ostvarila je i svoj drugi teren u školskoj godini 2022./2023. Šetali smo poučnim stazama atraktivnog kanjona Kamačnik zajedno s učenicima OŠ Rasinja s kojima smo autobusom doputovali do kanjona. U pratnji učenicima naše škole bila je učiteljica prirode i biologije Marina Salajec. Zelenilo, žubor vode i ptičji pjev – sve to skriva Gorski kotar i njegov čarobni kanjon Kamačnik.

Šetnica kanjona izgrađena je davne 1961. godine, a okružuju je raskošni slapovi i prekrasna priroda. Kanjon je zapravo zaštićeni krajolik, točnije značajni krajobraz sa stazom dugačkom oko 3 kilometra. Prolazeći djelomično i po stjenovitim rubovima nakon 3 kilometra stigli smo i do izvora, malog jezerca plavozelene boje. Istom stazom od izvora vratili smo se nazad k ušću gdje se rječica Kamačnik ulijeva u rijeku Dobru.

Nakon Kamačnika nastavili smo putovanje autobusom do Centra za posjetitelje „Velike zvijeri” u Staroj Sušici gdje smo obišli centar uz stručno vođenje i upoznali tri najveće zvijeri Republike Hrvatske – risa, vuka i medvjeda. Hrvatska je među rijetkim zemljama u kojima još žive vuk, medvjed i ris koji su u većini zapadnoeuropskih zemalja nestali. Poslije razgleda i upoznavanja naših zvijerki imali smo polusatni odmor koji smo iskoristili za igranje nogometa i šetnju. Nakon dana provedenog u prirodi i s prijateljima iz Gorskog kotara uputili smo se prema Podravini. Ali ipak zadnje zaustavljanje bilo je u svima dragom Burger Kingu gdje smo u slast pojeli naručeno i nadoknadili potrošene kalorije. Pozdrav svima do sljedećeg planinarenja, ali u novoj školskoj godini!

Učiteljica Marina Salajec

objavio: Josip Ferlindeš   datum: 15. 6. 2023.

« Svibanj 2024 »