Muško-ženski štandovi

Aktivnost Muško-ženski štandovi u dva dijela u  ukupnom trajanju od 5 sati s pauzom za osvježenje, održana je 18. i 25.5.2019. godine  s korisnicima projekta, učenicima viših razreda Osnovne škole Koprivnički Ivanec, članovima i volonterima Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice.

Prvi dio, kreativna radionica o Muško-ženskom svijetu, održana je u prostoru Matične škole u Kunovcu, a drugi dio, Muško-ženski štandovi, ispred Gradske tržnice. Aktivnost je održana povodom dana očeva i majki, a cilj aktivnosti bio je uočiti tko je u današnje vrijeme bolje plaćen za svoj rad – žene ili muškarci, odnosno postoji li uopće razlika.

Kroz prvi dio aktivnosti,  korisnici  su razvijali kreativno izražavanje upoznajući se s raznim tehnikama izrade i ukrašavanja uporabni i ukrasnih predmeta koje smo u ovu svrhu nazvali pretežno muškim i pretežno ženskim predmetima.  U drugom dijelu aktivnosti – Muško-ženski štandovi, korisnici su razvijali svoje komunikacijske vještine. Uz interakciju s prolaznicima o temi ravnopravnosti u poslovnom svijetu, učenici su prikupljali dobrovoljne priloge, te zauzvrat dijelili predmete koje su ranije izradili.  Ukupno je prikupljeno 1309 kuna i 25 lipa. Uočili smo da većina sugrađana, unatoč postojanju brojnih konvencija, zakona i pravilnika koji ravnopravnost potiču, smatra kako još uvijek muškarci i žene nisu ravnopravni, te da su u svijetu rada muškarci bolje plaćeni. No, da to ne podržavaju, da potiču ravnopravnost, pokazali su dobrovoljnim prilogom „Ženskom štandu“ pa je tako ženski štand prikupio 839 kuna i 65 lipa, a muški 469 kuna i 60 lipa.

Matea Sodar, izvoditeljica aktivnosti

objavio: Renata Glavica   datum: 29. 5. 2019.